sadowne spotkania dla singli szybkie randki hańsk jerzmanowice psary portal dla singli serwis randkowy szukam chlopaka jankowice stoczek sex randki kargowa poznaj nowych ludzi szemud spotkania dla samotnych katolików kudowa-zdrój szukam dziewczyny randki katolickie wojciechowice maszewo seks nowe skalmierzyce randki 5 minutowe przerośl randki i przyjaciele kup babice szukam kobiety biskupiec singiel portal randkowy panki chojna serwis samotne dziewczyny osjaków piekary śląskie spotkania singli zawichost randki klub dla singli frysztak w singli szczytna seks randki wola uhruska spotkanie dla singli sokołów małopolski wizna randki gmina dobre miasto klub dla singli chrzescijanskie randki singiel poddębice katolickie randki dobrzyń nad wisłą szukam kochanka randki minutowe free hookup site in Samarra Iraq free dating sites city Balfour South Africa Hangouts ausspionieren imei Android App Track Cell Phone Location bar de rencontre celibataire Ekeren Belgique
    Home Psychoterapia humanistyczna - Rogerowska
Statystyka
OS : Linux d
PHP : 5.2.17
MySQL : 5.6.51-cll-lve
Time : 00:59
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 1
Content : 49
Web Links : 5
Content View Hits : 56937
Menu użytkownika
LogowanieSondy
Gościmy
We have 8 guests online
Menu witryny
Strona główna
Psychoterapia psychoanalityczna
Terapia behawioralna
psychoterapia poznawcza
psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterpia humanistyczna
Terapia systemowa
Terapia Ericksonowska
Neurolingwistyczne programowanie
-------------
Formy terapii
-------------
Metody i techniki psychoterapeutyczne
-------------
Psychoterapia w depresjach
Psychoterapia w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Psychoterapia fobii i zaburzeń lękowych
Psychoterapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
Psychoterapia BPD
Terapia uzależnień
Terapia zaburzeń odżywiania
Psychoterapia samobójstw
Psychoterapia schizofrenii
-------------
Sondy
Kontakty
Gestalt
Psychoterapia humanistyczna - Rogerowska
Cracovica Kraków
Amica Wronki
Arka Gdynia
Górnik Zabrze
Odra Wodzisław
Pogoń Szczecin
Polonia Warszawa
Wisła Płock
Godzisk WLKP
Groslin Dyskobolia
Górnik Łęczna
GKS Bełchatów
Rogers


psychoterapia humanistyczna - Rogerowska PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 22 March 2006 14:18

Ta terapia opiera się na założeniu, że każdy ma możliwości wykorzystania całego swojego potencjału. Słuchając pacjenta terapeuta interpretuje jego słowa, postawę, zachowania, uświadamiając mu, co naprawdę mówi i co czuje. Celem terapii jest samorealizacja i pomoc w zwiększaniu poczuci własnej wartości. O psychoterapii według Rogersa mówi się w inny sposób jako terapia skierowana na pacjenta lub skoncentrowana na pacjencie. Jest to wynikiem założeń ów terapii w której najważniejszą osobą jest klient. Słowo klient zostało celowo tutaj użyte przez twórcę zamiast pacjent aby podkreślić rangę tej osoby i zaznaczyć jej czynny udział i odpowiedzialność za to co się z nią dzieje . Psychoterapia Rogerowska została stworzona w opozycji do terapii behawioralnej i psychoanalitycznej.
Carl Rogers zaczął porządkować i opisywać swoją koncepcję psychoterapii w latach czterdziestych. Jej powstawanie i rozwój uwarunkowane było stopniowymi zmianami w jego życiu i poglądach , dlatego też założyć można, iż historię terapii skoncentowanej na pacjencie stanowi historia życia jej autora. Carl R. Rogers urodził się 8 stycznia 1902 roku w Chicago, w głęboko wierzącej protestanckiej rodzinie. Kiedy ukończył 12 lat cała rodzina- ze względów wychowawczych –przeprowadziła się na wieś. Jako młody mężczyzna rozpoczął naukę w Union Theological Seminary, by po dwóch latach przenieść się do Teachers College, Columbia University i zająć się tam psychologią kliniczną. Następnym jego krokiem był rok praktyki w Institute for Child Guidance. Jego własne idee i poglądy zaczęły kształtować się w Child Study Department w Rochester, gdzie rozpoczął swoją pierwszą pracę. Tam też pracując jako psychoterapeuta zapoznał się z myślą Otto Ranka (twierdził, iż jednostka posiada samokierujące zdolności ujawniające się w terapii oraz wymieniał trzy czynniki warunkujące psychoterapię: jednostka, terapeuta, związek między nimi ), która wyraźnie przebija się w jego osobistej koncepcji. Kolejnym posunięciem w karierze i rozwoju była praca w Ohio State University. Jego oryginalne jak na tamte czasy założenia szybko zyskiwały wielu zwolenników i naśladowców najpierw w Stanach Zjednoczonych, później zaś w Europie. Rok 1945 był rokiem rozpoczęcia pracy na uniwersytecie w Chicago, natomiast 1957 na uniwersytecie w Wisconsin, gdzie próbował siły swojej terapii z chorymi na schizofrenie, w poradnictwie małżeńskim i rodzinnym – z dużym zresztą powodzeniem. W roku 1964 Rogers po raz kolejny zmienia miejsce zawodowej kariery na Western Behavioral Sciences Institute, zajmując się tam badaniem psychologicznych procesów grupowych. W 1968 wraz z grupą współpracowników pracował nad projektem dla samokierowanej zmiany w systemie kształcenia, tworząc Centrum do badań nad Osobą w La Jetta . Zmarł w roku 1987 pozostawiając po sobie ogromny wkład w rozwój nauki w postaci chociażby gotowej koncepcji psychoterapeutycznej wraz z rzeszą kontynuatorów jego myśli. Innymi znanymi terapeutami z rogerowskiej szkoły byli: Gendlin, Kiesler, Truax, Carkhuf, Hart, Tomlison, Tausch i Levant .
Myślę, iż należy nadmienić fakt, że poglądy Rogersa oscylowały w kręgu psychologii humanistycznej, co zaowocowało założeniem wraz z innymi znanymi przedstawicielami tej dziedziny psychologii (Ch. Buchler, J. Bugental, S. Jourard) w roku 1962 Amerykańskiego Towarzystwa Psychologii Humanistycznej zakładającej jako swoje przekonanie, że „ludzki byt jest twórczy i że podstawowymi determinantami ludzkiego zachowania są wartości i wolna wola” . Jeśli chodzi o koncepcje dotyczące człowieka jako całości, jego osobowości i przyczyny powstawania zaburzeń, kreowały się one u Rogersa w sposób przedstawiony poniżej.
U podstaw leżało przekonanie o wrodzonej dobroci człowieka. To, że staje się on z czasem nieznośny, egoistyczny i agresywny jest wynikiem doświadczeń nabywanych wraz z własnym rozwojem . Dla ów rozwoju ogromne znaczenie ma kształtowanie się obrazu własnego „ja”, które wyłania się z indywidualnego postrzegania cech charakterystycznych i ważnych dla jednostki oraz z postrzegania stosunków na linii „ja – inni” i poczucia ważności związanego z tym postrzeganiem. Tworzenie się obrazu „ja” jest zdaniem Rogersa procesem płynnym i podlegającym ciągłym zmianom. W pełni rozwinięta osobowość, pozytywny obraz „ja”, wybiera sposób postępowania na podstawie obserwacji i oceny siebie, nie zaś tego co myślą o niej inni ludzie. Związane jest to z wiarą twórcy tego kierunku we wrodzone mechanizmy samoaktualizacji (samorealizacji) i regulacyjny, prowadzące do zdrowych, społecznie pozytywnych wyborów . Do wyborów tych zaliczyć można oprócz potrzeb fizjologicznych, zaspokojenie również rozwoju duchowego, rozwoju relacji z innymi ludźmi, uczestnictwo w dorobku kulturowym i cywilizacyjnym, nieuleganie presji otoczenia. To wszystko składa się na kształt osoby, którą Rogers nazywa osobą przystosowaną lub dobrze przygotowaną – ulegającą ciągłym zmianom, rewidującą poglądy na własny temat na podstawie nowych doświadczeń, zadowoloną i chętną do rozwiązywania nowych problemów . Powstawanie zaburzeń wiąże się silnie z występującą u klienta zaniżoną samooceną, będącą skutkiem przejmowania zewnętrznych opinii na ważne dla niego kwestie. Jego wyobrażenie o sobie samym jest w konflikcie z wyobrażeniem o tym jaki być powinien i chciałby być .
W oparciu o to zbudowany został cały system pomocy, posiadający swoje cele, założenia i metody mające za zadanie zlikwidowanie niepożądanych zjawisk pojawiających się u osoby poddającej się terapii. Duży nacisk kładziony jest na klienta, jego aktualny stan, na teraźniejszość, jego „tu i teraz”. Celem psychoterapii jest wykorzystanie mechanizmów samoaktualizacji i regulacyjnego jako czynników leczących, które uruchamia w sobie sam zainteresowany poprzez odpowiednią postawę prowadzącego spotkanie; doprowadzenie go do stanu osoby przystosowanej. Pacjent w tym przypadku samodzielnie dokonuje zmiany swoich poglądów i podnosi swoją samoocenę, zwiększa liczbę ocen pozytywnych. Konfrontuje on różne pragnienia, przeżycia i uczucia, wyraża je i przepracowywuje, integruje je z własnym „ja”. Przestaje być zależny od innych poprzez lepszy kontakt z samym sobą (osiąga samoakceptację i rozwija własne zdolności) . Ujmując to w jedną całość za cel psychoterapii rogersowskiej uznaje się osiągnięcie zgodności koncepcji „ja” z doświadczonym przeżyciem, a więc :
a) otwartość na przeżycia,
b) stan optymalnego przystosowania,
c) plastyczność,
d) dojrzałość.

Last Updated on Sunday, 11 February 2007 14:48
Read more...