sadowne spotkania dla singli szybkie randki hańsk jerzmanowice psary portal dla singli serwis randkowy szukam chlopaka jankowice stoczek sex randki kargowa poznaj nowych ludzi szemud spotkania dla samotnych katolików kudowa-zdrój szukam dziewczyny randki katolickie wojciechowice maszewo seks nowe skalmierzyce randki 5 minutowe przerośl randki i przyjaciele kup babice szukam kobiety biskupiec singiel portal randkowy panki chojna serwis samotne dziewczyny osjaków piekary śląskie spotkania singli zawichost randki klub dla singli frysztak w singli szczytna seks randki wola uhruska spotkanie dla singli sokołów małopolski wizna randki gmina dobre miasto klub dla singli chrzescijanskie randki singiel poddębice katolickie randki dobrzyń nad wisłą szukam kochanka randki minutowe free hookup site in Samarra Iraq free dating sites city Balfour South Africa Hangouts ausspionieren imei Android App Track Cell Phone Location bar de rencontre celibataire Ekeren Belgique
    Home psychoterapia poznawczo-behawioralna
Statystyka
OS : Linux d
PHP : 5.2.17
MySQL : 5.6.51-cll-lve
Time : 00:16
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 1
Content : 49
Web Links : 5
Content View Hits : 56928
Menu użytkownika
LogowanieSondy
Gościmy
We have 3 guests online
Menu witryny
Strona główna
Psychoterapia psychoanalityczna
Terapia behawioralna
psychoterapia poznawcza
psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterpia humanistyczna
Terapia systemowa
Terapia Ericksonowska
Neurolingwistyczne programowanie
-------------
Formy terapii
-------------
Metody i techniki psychoterapeutyczne
-------------
Psychoterapia w depresjach
Psychoterapia w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Psychoterapia fobii i zaburzeń lękowych
Psychoterapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
Psychoterapia BPD
Terapia uzależnień
Terapia zaburzeń odżywiania
Psychoterapia samobójstw
Psychoterapia schizofrenii
-------------
Sondy
Kontakty
Gestalt
Psychoterapia humanistyczna - Rogerowska
Cracovica Kraków
Amica Wronki
Arka Gdynia
Górnik Zabrze
Odra Wodzisław
Pogoń Szczecin
Polonia Warszawa
Wisła Płock
Godzisk WLKP
Groslin Dyskobolia
Górnik Łęczna
GKS Bełchatów
psychoterapia poznawczo-behawioralna


psychoterapia poznawczo-behawioralna PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 22 March 2006 14:12

Psychoterapia poznawczo-behawioralna opiera się na następujących założeniach: 1. Często my sami jesteśmy sprawcami własnego niepotrzebnego cierpienia, doprowadzamy do tego irracjonalnym i dysfunkcjonalnym myśleniem
Skoro w dużej mierze pacjenci sami się zadręczają, gdy działają w sposób nerwicowy, mogą szybko zacząć próbować przeciwdziałać zadręczaniu się („oddręczać się”). 2. Jest to metoda aktywno-dyrektywna. Terapeuta aktywnie stara się pomóc pacjentom, nauczyć ich, jak usuwać zaburzenia. Zachęca, by zaczęli żyć pełnią życia – jak najszybciej.

3. Aktywne i intensywne stosowanie metod terapii REBT, nawet przez krótki czas, pozwala pacjentom na przyswojenie sobie zdrowych, niedestrukcyjnych poglądów i przekonań. Pacjenci zaczynają reagować sensownie i twórczo na niepowodzenia życiowe. Szybko i niemal automatycznie przestają się zadręczać dodatkowymi niepowodzeniami. Uczą się unikania nowych zaburzeń, nawet, jeśli czasem powtórzą się przygnębiające myśli, uczucia i działania.
4. Problemy emocjonalno-behawioralne mają złożone, wieloaspektowe, psychologiczne, socjologiczne, ideologiczne i biologiczne przyczyny czy źródła. Wiele z nich – zwłaszcza czynniki społeczne – nie może ulec zmianie w procesie psychoterapii. Inne ważne czynniki, takie jak dysfunkcjonalne przekonania można zmienić.
REBT skupia się na dysfunkcjonalnych przekonaniach (prowadzących do poważnych problemów emocjonalnych), które można podważyć i zmienić. W teorii REBT „głębia” oznacza fundamentalny system przekonań czy filozofię życiową.
5. Jeśli ludzie chcą poczuć się lepiej, odzyskać zdrowie i je zachować, powinni dokonać głębokiej przemiany swojej filozofii życiowej (przede wszystkim porzucając sztywne reguły „powinienem” i „muszę”). Ta przemiana jest ważniejsza niż skupianie się na poprawie samopoczucia.
6. Terapia REBT pomaga ludziom dostrzec i wykorzenić autodestrukcyjne skłonności, takie jak odnoszenie wszystkiego do siebie, deprecjonowanie siebie, katastrofizowanie i uogólnianie. Ta metoda pokazuje, że u podłoża dysfunkcjonalnych i nielogicznych przekonań leżą specyficzne, absolutystyczne „powinności” czy „przymusy”, które ludzie mogą dostrzec i zmienić.
7. Uświadamia pacjentom, że nawet po zakończonej sukcesem terapii zdarzają się nawroty, gdyż taka jest ludzka natura, ale dzięki terapii REBT pacjenci mogą nauczyć się, jak natychmiast przeciwdziałać zaburzeniom.

ABC nerwicy
Ludzie zwykle maja kilka głównych celów do zrealizowania:
1. Być pełni życia, radośni.
2. Cieszyć się życiem osobistym i społecznym.
3. Mieć bliskie związki z kilkoma osobami.
4. Odnaleźć sens życia poprzez wychowanie i doświadczenie.
5. Wyznaczyć sobie i osiągnąć cele zawodowe.
6. Cieszyć się odpoczynkiem i zabawą.

A – „aktywizujące wydarzenia”, „doświadczenia aktywizujące” lub przeciwności stanowią przeszkody w realizacji tych celów. Stają się one dla pacjentów przyczyną niepowodzeń, odrzucenia, przykrych doświadczeń.
Kiedy zdarza się takie niepomyślne wydarzenie aktywizujące (A), ludzie, bez względu na to, czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie, mogą wybrać: odczuwanie zdrowych i użytecznych konsekwencji (C), takich jak poczucie żalu, zawodu, frustracji. Ale mogą też wybrać odczuwanie niezdrowych i destrukcyjnych konsekwencji (C), takich jak poczucie poważnego zagrożenia, depresja, złość i użalanie się nad sobą.
Mogą też po doświadczeniu A, wybrać działanie i samodzielnie poprawić sytuację lub (jeśli nie można jej zmienić) zaakceptować ją (C). Mogą też działać autodestrukcyjnie, nie robiąc nic lub pogarszając sytuację (C). Mogą działać niezdrowo i samoniszcząco (C), na przykład narzekając, odkładając sprawę, pijąc zbyt dużo lub unikając rozwiązania problemu A.
Jeśli pacjenci wybierają kreowanie użytecznych czy dobroczynnych konsekwencji (C) po przeżyciu nieprzyjemnego zdarzenia aktywizującego (A), to opierają się przede wszystkim na swoich przekonaniach (B) dotyczących A. Mogą zwykle wybierać swoje racjonalne przekonania (rB), zachęcające do zdrowych, funkcjonalnych odczuć i zachowań jako konsekwencji C, ale mogą też wybierać przekonania irracjonalne (iB), skłaniające w konsekwencji C do dysfunkcjonalnych, destrukcyjnych odczuć i zachowań.
Racjonalne przekonania – rB – waszych pacjentów, które pomagają im radzić sobie z nieprzyjemnymi zdarzeniami A, niemal zawsze składają się z preferencji, nadziei i życzeń i zawierają różne przeświadczenia dotyczące niefortunnego zdarzenia A.
Na przykład: „Chciałabym, żeby ta przykra rzecz (A) nigdy się nie wydarzyła, ale jeśli się zdarzy, poradzę sobie z tym i nadal będzie w moim życiu trochę szczęścia”. Albo: „Naprawdę chciałabym, by John mnie lubił, ale skoro mnie nie lubi, to szkoda. Mimo to moje życie może być dobre”.
Irracjonalne przekonania przyczyniają się do powstawania w ludziach zaburzonych odczuć i działań, które niszczą ich próby radzenia sobie z nieprzyjemnymi doświadczeniami A i które niemal zawsze związane są z absolutnymi „należy, powinienem i muszę”, połączonymi z logicznym niszczeniem własnej osobowości, które zazwyczaj towarzyszy takim przymusom. Trzy podstawowe wywołujące nerwicę przymusy to:

Trzy podstawowe przymusy wywołujące nerwicę /dyskomfort psychiczny/:

1. „Muszę koniecznie, (praktycznie) zawsze odnosić sukcesy w ważnych sprawach i związkach, bo jeśli nie, to jestem do niczego”.
SKUTEK: Poczucie zagrożenia i bezwartościowości, depresja, rozpacz.
DZIAŁANIA: Wycofanie się, unikanie, uzależnienia.

2. „Inni ludzie koniecznie muszą (praktycznie zawsze) traktować mnie ze zrozumieniem, grzecznie, uczciwie lub z miłością, bo jeżeli nie, to są niedobrzy ( i nie zasługują na żadną radość w życiu)”.
SKUTEK: Gniew, złość, resentymenty.
DZIAŁANIA: Walka, zemsta, przemoc, wojny, ludobójstwo.

3. „Warunki, w których żyję koniecznie muszą być komfortowe, – jeśli nie, to jest okropnie, a ten przeklęty świat jest do niczego”.
SKUTEK: Żal nad sobą, niska tolerancja na frustrację.
DZIAŁANIE: Wycofanie się, uzależnienia.

D – dysputa wewnętrzna i E – efektywne nowe poglądy, uczucia i zachowania.
Pacjenci odkrywają swoje dysfunkcjonalne przekonania, podważają je, działają wbrew nim i zastępują je nowym zestawem zdrowych poglądów i działań.

Pacjent żywi irracjonalne przekonanie (B): „Koniecznie muszę zdobyć przychylność Jana, czy Joanny i jeśli nie zdołam, to znaczy, że jestem osobą niepełnowartościową, która nigdy nie zbuduje udanego związku!”
Pacjent może popaść w poważną depresję, gdy Jan czy Joanna odrzuci go. Gdy tak się dzieje, pacjent może próbować przedyskutować wewnętrznie (D) swoje irracjonalne przekonania, (B), pytając:

Dysputa wewnętrzna (D):
1. Dlaczego muszę zyskać aprobatę?
2. Czy porażka w tym związku dyskredytuje mnie, czy musi oznaczać, że jestem osobą całkowicie pozbawioną wartości?
3. Gdzie są dowody, że jeśli nie uda mi się zdobyć aprobaty Jana czy Joanny, to już nigdy nie zdołam nawiązać udanego związku uczuciowego?
4. Jakie skutki mogą przynieść podobne przeświadczenia?

Efektywne nowe poglądy (E):
1. Nie ma powodu, dla którego koniecznie muszę zdobyć aprobatę Jana czy Joanny, – choć bardzo bym tego chciała – zrobię po prostu, co mogę, by ją zyskać”.
2. Jeśli mi się nie uda zdobyć jego (lub jej) aprobaty, będę osobą, której nie udało się tym razem, ale nie stanę się przez to osobą niepełnowartościową.
3. Nie ma podstaw, by twierdzić, że z powodu braku jego (lub jej) aprobaty nigdy nie zbuduję udanego związku. Najprawdopodobniej, jeśli będę się starała, to mi się uda!
4. Moje przekonanie o absolutnej potrzebie aprobaty Jana czy Joanny najprawdopodobniej wpędza mnie w depresję, sprawie, że źle funkcjonuję i przeszkadza mi w zdobywaniu czyjejkolwiek miłości i aprobaty. Jeśli wasi pacjenci (i wy) zastosują taką dysputę REBT, to będą mogli znacznie ograniczyć dysfunkcjonalne konsekwencje, staną się mniej neurotyczni i szczęśliwi.
Trzeba pokazać ludziom, jak zmieniać ich wygórowane żądania w sensowne preferencje i w ten sposób redukować zaburzenia.

Last Updated on Sunday, 11 February 2007 17:18
Read more...