sadowne spotkania dla singli szybkie randki hańsk jerzmanowice psary portal dla singli serwis randkowy szukam chlopaka jankowice stoczek sex randki kargowa poznaj nowych ludzi szemud spotkania dla samotnych katolików kudowa-zdrój szukam dziewczyny randki katolickie wojciechowice maszewo seks nowe skalmierzyce randki 5 minutowe przerośl randki i przyjaciele kup babice szukam kobiety biskupiec singiel portal randkowy panki chojna serwis samotne dziewczyny osjaków piekary śląskie spotkania singli zawichost randki klub dla singli frysztak w singli szczytna seks randki wola uhruska spotkanie dla singli sokołów małopolski wizna randki gmina dobre miasto klub dla singli chrzescijanskie randki singiel poddębice katolickie randki dobrzyń nad wisłą szukam kochanka randki minutowe free hookup site in Samarra Iraq free dating sites city Balfour South Africa Hangouts ausspionieren imei Android App Track Cell Phone Location bar de rencontre celibataire Ekeren Belgique
    Home Psychoterapia w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Statystyka
OS : Linux d
PHP : 5.2.17
MySQL : 5.6.51-cll-lve
Time : 07:34
Caching : Disabled
GZIP : Disabled
Members : 1
Content : 49
Web Links : 5
Content View Hits : 50384
Menu użytkownika
LogowanieSondy
Gościmy
We have 6 guests online
Menu witryny
Strona główna
Psychoterapia psychoanalityczna
Terapia behawioralna
psychoterapia poznawcza
psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterpia humanistyczna
Terapia systemowa
Terapia Ericksonowska
Neurolingwistyczne programowanie
-------------
Formy terapii
-------------
Metody i techniki psychoterapeutyczne
-------------
Psychoterapia w depresjach
Psychoterapia w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Psychoterapia fobii i zaburzeń lękowych
Psychoterapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
Psychoterapia BPD
Terapia uzależnień
Terapia zaburzeń odżywiania
Psychoterapia samobójstw
Psychoterapia schizofrenii
-------------
Sondy
Kontakty
Gestalt
Psychoterapia humanistyczna - Rogerowska
Cracovica Kraków
Amica Wronki
Arka Gdynia
Górnik Zabrze
Odra Wodzisław
Pogoń Szczecin
Polonia Warszawa
Wisła Płock
Godzisk WLKP
Groslin Dyskobolia
Górnik Łęczna
GKS Bełchatów
Psychoterapia w chorobie afektywnej dwubiegunowej
Terapia CHAD PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 25 March 2006 10:45

Od lat osiemdziesiątych kładziony jest większy nacisk na znaczenie stresu w powstawaniu zaburzeń psychicznych, co dało podstawy do rozwoju nowych koncepcji etiologicznych chorób uwzględniających aspekty psychologiczne. Efektem zmiany podejścia jest również rosnące przekonanie o skuteczności terapii, zwłaszcza poznawczo - behawioralnej w procesie terapeutycznym.
Punktem wyjścia do istniejących psychologicznych koncepcji CHAD był poznawczy model depresji i manii Beck'a. Wg Beck'a nastrój depresyjny jest wzmacniany przez depresyjny sposób myślenia. Wraz z obniżaniem nastroju postępuje zmiana myślenia polegająca na widzeniu siebie, swojego otoczenia i swej przyszłości w negatywnym świetle.
Kolejnym etapem jest tendencja do wysnuwania niekorzystnych wniosków, odbierania świata w kategoriach wszystko albo nic, uogólniania i obwiniania siebie w sposób nadmierny. Konsekwencją obniżonego nastroju i zmian w myśleniu jest wystąpienie przekonań o niemożności działania i co za tym idzie zmian w zachowaniu. Uważa się, że wystąpienie nieprawidłowych przekonań może wiązać się z wydarzeniami życiowymi o szczególnym znaczeniu dla chorego (np. odrzucenie przez osobę ważną dla chorego).
Pomiędzy epizodami choroby, chorujący na CHAD w porównaniu do osób zdrowych, wykazują się większą wrażliwością, niestabilnością samooceny, częściej występującymi nieprawidłowymi postawami (oczekiwaniem akceptacji i dążeniem do perfekcji).
Terapia poznawcza posiada wiele cech wspólnych z psychologiczną interwencją krótkoterminową, a po drugie na podstawie obrazu klinicznego, można zaproponować model terapii zarówno ogólny jak i szczegółowy, dostosowany do każdego chorego.Istotą terapii poznawczej w CHAD jest ułatwienie choremu zaakceptowania choroby i uznania konieczności leczenie, pomoc w rozpoznawaniu i radzeniu sobie z sytuacjami stresującymi, poprawa współpracy w farmakoterapii, nauka radzenia sobie z depresją i hipomanią, nauka wczesnego rozpoznawania objawów nawrotu i technik zapobiegania.

Terapia powinna składać się z 20 sesji, przy czym pierwsze 15 powinno odbyć się w odstępach tygodniowych, natomiast kolejne z malejącą częstością. Terapia poznawcza nie jest jedyną formą psychoterapii, którą próbuje się stosować w CHAD. Stosuje się również terapię interpersonalną i terapię rodzin.

Last Updated on Sunday, 11 February 2007 15:54
Read more...